Mergi la conţinutul principal

De la mic la mare, din cap pana in picioare

Produs

Pa gripa, pa raceala

Combate rapid si eficient simptomele din raceala si gripa!

Arrow icon

IBUPROFEN 200 mg/CLORHIDRAT DE PSEUDOEFEDRINA 30 mg, 10 comprimate filmate

Indicatii

Paduden Raceala si Gripa este recomandat pentru tratarea simptomelor asociate cu gripa sau raceala, precum:

  • febra
  • dureri de cap
  • dureri musculare, articulare
  • congestie nazala (sinuzite, rinosinuzite)

Compozitie

Substantele active sunt: ibuprofen si clorhidrat de pseudoefedrina.
Fiecare comprimat filmat conține ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.

  • Ibuprofenul - are actiune antiinflamatoare, analgezica si antipiretica (scade febra)
  • Pseudoefedrina - are actiune decongestionanta pentru caile respiratorii superioare si sinusuri

Doze si mod de administrare

Adulti, adolescenti si copii cu varsta peste 12 ani:

Doza initiala recomandata este de 1-2 comprimate filmate. Daca este necesar, tratamentul se va continua
cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4-6 ore. Doza maxima recomandata este de 6 comprimate filmate in 24 de ore
(1200 mg ibuprofen).

Se recomanda administrarea comprimatelor filmate impreuna cu un pahar de apa, preferabil dupa masa;
comprimatele filmate se inghit intregi.

Copii cu varsta sub 12 ani:

Nu se administreaza copiilor sub 12 ani si greutatea sub 40 kg.

Inainte sa utilizati PADUDEN Raceala și Gripa, discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul, daca suferiti de anumite boli precum:

  • lupus eritematos sistemic (LES) sau alte afectiuni autoimune (boala mixta a tesutului conjunctiv)
  • obstructie piloro-duodenala
  • rectocolita ulcerohemoragica, boala Crohn sau alte afectiuni ale stomacului sau intestinului
  • insuficientă cardiaca si tensiune arteriala crescuta
  • tulburari hepatice si renale
  • tulburari de formare a celulelor sanguine
  • probleme legate de coagularea sângelui
  • alergii, rinita alergica, sezoniera (febra fanului), astm bronsic, inflamare cronica a mucoasei nazale si a sinusurilor, polipi nazali sau afectiuni obstructive cronice ale tractului respirator, deoarece riscul de urticarie, angioedem si bronhospasm este mai mare
  • daca ati avut recent o interventie chirurgicala majora
  • daca exista in familie o tulburare in producerea pigmentului rosu din sange (porfirie)

Pentru o informare completa, va rugam sa consultati prospectul medicamentului.

Descarca prospectul

Acest medicament contine Ibuprofen si se poate elibera fara prescriptie medicala. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului si a informatiilor de pe ambalaj. Pentru mai multe informatii, va recomandam consultarea unui profesionist in domeniul sanatatii. Daca apar manifestari neplacute, adresati-va medicului sau farmacistului. Viza de publicitate nr. 3027 / Data 21.08.2021